poniedziałek, 29 września 2014

Syndrom brachycefalizacji:aspekt naukowo-kliniczny

Osobniki o czaszce brachycefalicznej to takie, u których szerokość czaszki jest większa lub równa 80% jej długości. Termin brachycefalizacja mówi o chondrodysplazji, która może być wynikiem udomowienia, inaczej określany psy krótkopyskie.

Rasy brachycefaliczne (krótkopyskie) to zazwyczaj rasy przejściowe, czyli powstałe w wyniku krzyżowania rasy lokalnej z pierwotną.
fot. czaszka psa dolichcefalicznego (L) i brachycefalicznego (P)


Rasy należące do morfotypu brachycefalicznego:
  • Buldogi( angielski, amerykański, francuski)
  • Boston terier
  • Mops
  • Pekińczyk
  •  Shih-tzu
  •  Lhasa apso,
  •  Cavalier King Charles Spaniel
  •  Gryfoniki
  •   Bokser




CECHA



PIES BRACHYCEFALICZNY

Płaska cześć trzewioczaszki (skrócenie)

+
Niski wzrost

+
szyja krótka, mocna, często z dużą ilością luźnych, grubych fałd skóry w okolicy gardła

+
odcinek nosowy krótki
nos wydłużony, asymetryczny z wąską             i cofniętą nasadą o zaznaczonym kącie nosowo− czołowym

+

nadliczbowe zęby (hiperdoncja) -czesto

+
opóźnione zarastanie ciemiączek i zrastanie się szwów sklepienia czaszki

+
nieprawidłowości budowy miednicy
+

tab. charakterystyka anatomii psów krótkopyskich

CHARAKTERYSTYKA  GATUNKÓW KRÓTKOPYSKICH
  • u ras krótkogłowych część mózgowia jest względnie duża w stosunku do części trzewnej
  • cześć twarzowa jest skrócona i poszerzona
  • grzebień strzałkowy zewnętrzny jest zredukowany lub całkowicie nieobecny
  • część psów krótkogłowych cechuje prognatyzm
  • różnice w czaszkach małych i dużych psów mopsowatych zaznaczają się przede wszystkim na obecności lub braku grzebienia skroniowego, wyrostka jarzmowego  kości czołowej, grzebienia potylicznego.
  • im większa czaszka, tym twory te są silniej zaznaczon
  • boczne powierzchnie czaszki znacznie się różnią w zależności od rasy. Najbardziej widocznymi elementami tej części czaszki są:
    • łuk jarzmowy,
    • dół skroniowy,
    • puszka bębenkowa,
    • oczodół
    • dół skrzydłowo-podniebienny. Kwalifikacje do odpowiedniego morfotypu:

Kwalifikacja osobnika lub rasy do danego morfotypu oparte są  na odpowiednich pomiarach szkieletu głowy (kraniometria) lub obrazu radiologicznego (RTG, CT). Niestety, istnieją duże rozbieżności w przedziałach wartości przyżyciowych pomiarów przy ocenie poszczególnych morfotypów. Nie wszystkie metody mogą być stosowane przyżyciowo.
 
                                                                               Kątowanie czaszki:
U ras brachycefalicznych wynosi od 9o do 14o
U ras mesaticefalicznych wynosi od 19 o do 21 o
U ras dolihocefalicznych od 25 o do 26 o







fot. pomiary przyżyciowe ( Kupczyńsja i wsp.2008)


















fot. pomiary post mortem (Kupczyńska i wsp.2008)





























Indeks czaszkowo-twarzowy
 Jest to stosunek długości czaszki do długości twarzy. Wyliczony stosunek tych wielkości dla psów brachycefalicznych wynosi ok. 3 lub 10 : 3. W czołowej monografii dotyczącej psa podaje się, że indeks czaszkowy powinien być bliski 50 dla psów dolihocefalicznych, a wynosić około 100 dla brachycefalicznych.


                                            fot. czaszka buldogów na przestrzeni 45 lat


Przyżyciowe skutki brachycefalizacji u psów: 
Polimorfizm psa stwarza wiele problemów zarówno w aspekcie anatomicznym, jak i klinicznym.U przedstawicieli morfotypu brachycefalicznego obserwuje się często choroby powodowane wyłącznie charakterystyczną dla nich morfologią głowy. Wymaga to określonego postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego. 

      PROBLEMY W OBRĘBIE CZASZKI:
v  trudności z oddychaniem (czasami dość znacznie)
            Zadyszka
            duszności
v  niedrożność kanałów łzowych
v  Entropiom i/lub Entropium
v  wypadanie gałki ocznej
v  owrzodzenie rogówki
v  rozszczep podniebienia
v  zbyt długie podniebienie miękkie
v  przetrwałe zęby mleczne
v  nieprawidłowe rozstawienie zębów
             w zębodołach
v  przodozgryz
v  zespół wąskiej żuchwy
v  wodogłowie
v  guzy wewnątrzczaszkowe

PROBLEMY POZACZASZKOWE
v  wady rozwojowe serca i naczyń
            Endokardioza zastawki dwudzielnej serca
v  problemy z nadwagą
v  grzybice skórne
v  nieprawidłowości w budowie miednicy















fot. rożne stopnie dysplazji otworu potylicznego u pekińczyków





Dlatego przed zakupem psa rasy krotkopyskiej należy mieć pełną świadomość jego wyboru. Powinniśmy wybierać psy z pewnych hodowli po zdrowych rodzicach. Musimy przede wszystkim być przygotowani na pojawienie się nieprawidłowości wymagającej korekty chirurgicznej lub leczenia  naszego psa. Bardzo ważna jest również profilaktyka ( wkrótce).


KATARZYNA PĘZIŃSKA-KIJAK


Literatura:

Bannasch D, Young A, Myers J, Truvé K, Dickinson P, Gregg J, Davis R, Bongcam-Rudloff E, Webster MT, Lindblad-Toh K, Pedersen N - PLoS ONE (2010).Localization of Canine Brachycephaly Using an Across Breed Mapping Approach

Helton W.S.2009. Cephalic index and perceived dog trainability. behavioral Processes 80,355-358.
2. Koch D.A., Arnold S., Hubler M., Montavon P.M.2003. Brachycephalic Syndrome in Dogs.25,1,48-54.
Kupczyńska M., WąsowiczM., Barszcz K., PobłockiP., Michalczuka.2008.Przyżyciowe kryteria morfometryczne głowy psów brachycefalicznych.medycyna wet.64(5),702-706.
Helton W.S.2009. Cephalic index and perceived dog trainability. behavioral Processes 80,355-358.
2. Koch D.A., Arnold S., Hubler M., Montavon P.M.2003. Brachycephalic Syndrome in Dogs.25,1,48-54.

SYNDROM BRACHYCEFALIZACJI

Katarzyna Pęzińska-Kijak, Piotr Baranowski

Prowadzona przez stulecia świadoma hodowla spowodowała, że pies współczesny charakteryzuje się wyjątkowym polimorfizmem nieobserwowanym w obrębie żadnego innego gatunku. Dotyczy to pokroju tych zwierząt i najsilniej manifestuje się w obszarze głowy. Stąd też w obrębie gatunku Canis lapus f. domestica najwyraźniej zaznacza się zróżnicowanie na trzy morfotypy: dolichocefailczny, mesaticefaliczny oraz brachycefaliczny [ Helton  i wsp.2009]. największe zmiany morfologiczne czaszki obserwowane sa w typie brachycefalicznym. na skutek ostrej selekcji psów doszło do znacznego skrócenia trzewioczaszki, a mózgowioczaszka stała się okragła, wypukła i większa w porównaniu do trzewioczaszki [Kupczyńska i wsp.2008]. Opracowano szereg metod, które pozwalaja na kwalifikację danego osobnika do określonego morfotypu. Są nimi pomiary szkieletu głowy (kraniometria) oraz analiza obrazu radiologicznego (RTG). Nadal jednak zarówno w aspekcie anatomicznym, jak i klinicznym problem stanowią duże rozbieżności w przedziałach pomiarowych przy ocenie danego morfotypu. U psów brachycefalicznych obserwuje się często występowanie chorób powodowanych wyłącznie charakterystyczną dla nich morfologią głowy. Wymaga to określonego postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego [Koch i wsp.2003].

 Literatura:

1 Helton W.S.2009. Cephalic index and perceived dog trainability. behavioral Processes 80,355-358.
2. Koch D.A., Arnold S., Hubler M., Montavon P.M.2003. Brachycephalic Syndrome in Dogs.25,1,48-54.
3. Kupczyńska M., WąsowiczM., Barszcz K., PobłockiP., Michalczuka.2008.Przyżyciowe kryteria morfometryczne głowy psów brachycefalicznych.medycyna wet.64(5),702-706.

4. Pink JJ., Doyle R.S., Hughes J.M.L., Tobin E., Bellanger C.R.2006. Laryngeral collapse in seven brachycephalic puppies. Journal of Small Animal Practise 47, 131-135.

czwartek, 18 września 2014

TERMOGRAFIA- poznajmy się!!!

Zmiana temperatury powierzchownej może być wskaźnikiem pojawienia się chorób i miejscem bólu. Pomimo tego, że metoda ta stała się dość popularna w diagnostyce schorzeń u dużych zwierząt jak konie, nadal małych zwierząt jest rzadziej wykorzystywana. Zmiany w głębszych tkankach podskórnych mogą być widoczne przez zmianę temperatury powierzchownej tkanki ≥ 1 ° C. W wyniku stanu zapalnego temperatura skóry wzrasta pod wpływem zmian w średnicy naczyń krwionośnych oraz szybkości przepływu krwi oraz wzrostu przepuszczalności naczyń, które uwidocznione sa w obrazie termograficznym.
Termografia jest bezdotykową, nieinwazyjną techniką, która wykrywa powierzchowne ciepło emitowane jako promieniowanie podczerwone. Temperatura skóry odzwierciedla stan metabolizmu tkanki i krążenie krwi, więc nieprawidłowe wzorce termiczne mogą oznaczać obszary powierzchownego zapalenia lub zaburzenia krążenia. Termografia weterynaryjna to termin wskazujący na cyfrowe obrazowanie zwierzęcia z użyciem kamery na podczerwień i programu komputerowego z interpretacją map cieplnych.

Pomimo tak wszechstronnego wykorzystania termografii w przypadku dużych zwierząt jak konie, gdzie historia sięga od połowę lat 60 XX wieku u psów jest stosowana dość sporadycznie.


fot. zdjęcie termograficzne konia (M.Soroko)


fot. zdjęcie termograficzne psa (K.Pęzińska-Kijak)


autor: Katarzyna Pęzińska-Kijak

środa, 17 września 2014

Rehabilitacja, czyli niewidzialna nic zaufania

Rehabilitacja jest czymś więcej niż pomocą. Dzięki jej działaniu nie tylko niesiemy ulgę w bólu ale również dajemy zwierzęciu nadzieję i zrozumieć,że może być lepiej. Problem w leczeniu zwierząt polega na tym,że na początku nie rozumieją iż chodzi Nam o pomoc. Kto widział psa, czy kota, który nie trzęsie się już na sam widok lecznicy dla zwierząt? Z czasem jeśli widzą poprawę i ulgę w cierpieniu nabierają zaufania do lekarza. W przypadku człowieka sytuacja jest dużo łatwiejsza, powiemy jakie jest działanie i czego się może spodziewać. U psów jest inaczej. Nie rozumieją co im robimy, często ból jest na tyle silny,że nie pozwalają się zbliżyć .Przecież nie wystarczy powiedzieć żeby pies siedział spokojnie i po odpowiedniej liczbie spotkań będzie lepiej. Jedynym rodzajem komunikacji w takiej sytuacji jest wyłącznie pokazanie, że nie dzieje się im nic złego. Dzięki sesją terapeutycznym nabiera do Nas zaufania i zaczyna rozumieć że spotkania z Nami przynoszą efekty, a on czuje się dużo lepiej. W miarę upływu czasu i poprawy stanu zdrowia zbliżamy się do zwierzęcia i nawiązujemy nić zaufania i przyjaźni. Spostrzega Nas już nie jako wroga, czy obcego ze strasznym sprzętem, wymagającego od niego wysiłku tylko już jako przyjaciela do pracy nad lepszym samopoczuciem i stanięciem na cztery łapy. To samo dotyczy właścicieli. Od nich również zależą postępy powrotu do zdrowia. Przekazujemy im wiedzę na temat samodzielnych ćwiczeń z psem w celu kontynuacji rehabilitacji oraz zachowania ciągłości w pracy. Dzięki tym prostym ćwiczeniom między psem a właścicielem również zaczyna wytwarzać się silniejsza więź. Nie tylko stan fizyczny psa się poprawia. Podnosi się take jego stan psychiczny, który jest równie ważny w dążeniu do poprawy zdrowia.
















K.Kijak

wtorek, 16 września 2014

Czy zastaniawialiście się jak pomóc swojemu zwierzęciu?

Opowiemy Wam co zrobić, żeby Wasz pupil nie cierpiał i jak przynieść Mu ulgę w cierpieniu.

Akademia Rehabilitacji i Diagnostyki Zwierząt została stworzona, aby zaoferować pełne usługi diagnostyczne, weterynaryjne oraz rehabilitacyjne dla Państwa zwierząt. 
Dzięki nowoczesnemu sprzętowi diagnostycznemu i rehabilitacyjnemu możemy zorganizować każdą terapię, aby osiągnąć maksymalne wyniki dla każdego pacjenta indywidualnie